Jaką pompę do kondensatu wybrać?

Jaką pompę do kondensatu wybrać?

Budynki, w których występują urządzenia grzewcze, wentylacyjne i chłodnicze potrzebują grawitacyjnego odprowadzenia skroplin. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to konieczna jest specjalna pompa do kondensatu. Tylko w ten sposób ochroni się instalacje oraz same urządzenia przed uszkodzeniem.

Czym jest kondensat?

Kondensat, zwany również skroplinami, jest cieczą powstającą w wyniku oddania energii, a tym samym skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach i powietrzu. To zatem przeciwieństwo zjawiska parowania. Ilość skroplin zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od temperatury systemu parowego, a także mocy urządzenia czy poziomu wilgotności powietrza.

Kondensat pojawia się w wyniku pracy klimatyzatora lub kotła kondensacyjnego i dla sprawnego działania tych urządzeń należy go odprowadzić. Czasami istnieje możliwość usunięcia skroplin do kanalizacji. Metoda grawitacyjna ma jednak określone wymogi.

Bywa, że urządzenia znajdują się w oddaleniu od pionów kanalizacyjnych albo nie ma opcji poprowadzenia przewodów z zachowaniem koniecznego spadku wynoszącego około 2% na 1 mb. Wtedy skutecznym rozwiązaniem problemu okazuje się wykorzystanie specjalnych pomp odprowadzających skropliny do dowolnego odpływu.

Rodzaje pomp do kondensatu

Dostępne w ofercie rynkowej produkty różnią się pomiędzy sobą kilkoma aspektami. Przede wszystkim jest to odległość, na jaką można odprowadzić skropliny, ale również wysokość podnoszenia, wydajność oraz sposób działania. Pompy do skroplin są bardzo efektywne i wydajne – są w stanie usunąć całkowicie wodę do określonego odpływu. Wybór rodzaju pompy zależy od konkretnych potrzeb.

Pompa do kondensatu odśrodkowa lub wirowa

Ten typ charakteryzuje się wyjątkową czułością na zanieczyszczenia oraz wysokim poziomem generowanego dźwięku. Usuwanie skroplin następuje zaś poprzez turbinę. Pompę umieszcza się w zbiorniku kondensatu albo kondensat jest zbierany w zbiorniku pompy. W związku z tym, że wysokość podnoszenia pompy odśrodkowej nie jest duża, to jej wbudowanie w jednostkę może sprawiać problemy – chyba że mamy do czynienia z klimatyzatorami kasetonowymi, które nie potrzebują większej niż 70 cm wysokości podnoszenia. Innym ograniczeniem w szerokim zastosowaniu pomp tego typu są ich dość spore gabaryty. Z kolei niewątpliwą zaletą okazują niskie koszty instalacji odśrodkowej pompy do kondensatu. To również dobre rozwiązanie, kiedy trzeba odprowadzić większe ilości skroplin.

Pompę umieszcza się pod obsługiwanym urządzeniem, a jej sterowanie odbywa się za pomocą pływaka bądź sprężarki. Silnik zostaje włączony automatycznie, kiedy pływak osiągnie określony poziom uruchomienia. Wyłącza się, gdy tylko ilość kondensatu spada. Dostępne są modele z alarmem aktywującym się po napełnieniu zbiornika.

Pompa do skroplin perystaltyczna

Ten typ ma charakter pompy wyporowej i działa według prostej zasady: umieszczone na rotorze walce obracają się i zarazem uciskają elastyczną rurkę. W niej znajduje się woda, która tym samym jest wypierana. Pompy perystaltyczne idealnie sprawdzają się do odprowadzania szczególnie ciężkich kondensatów, ale również do zatłuszczonej wody. Zasysają wodę z niezmienną wydajnością i to bez względu na wysokość tłoczenia, a sterowane są poprzez sprężarkę lub termostat reagujący na różnicę temperatur pomiędzy czujnikami zlokalizowanymi na ssaniu i tłoczeniu pompy.

Największym walorem tego rodzaju pompy okazuje się bardzo cicha praca. Wadą zaś jest brak wyłącznika alarmowego. W przypadku awarii pompy bądź instalacji nie nastąpi automatyczne wyłączenie urządzenia. Dlatego zaleca się wymianę pompy co najmniej raz w roku.

Pompa do kondensatu tłokowa i membranowa

Jest typem urządzenia samozasysającego, wykorzystywanego najczęściej w układzie Split. Wyróżnia się łatwością instalacji, niewielkimi gabarytami oraz cichą pracą. Dlatego też idealnie nadaje się do budynków mieszkalnych i biurowych. Sterowanie następuje za pomocą umieszczonego w sondzie czujnika wody oraz alarmu wysokiego poziomu kondensatu. Pompa zostaje uruchomiona, kiedy sensor zetknie się z cieczą. Z kolei system alarmowy zatrzymuje cały układ w momencie groźby zalania.

Dodaj komentarz